Sztandarowe dania kuchni góralskiej

oscypek

Górale to legendarni mieszkańcy polskich gór, dumni ze swojej kultury, języka i tradycji. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tej kultury jest kuchnia góralska – smaczna, pożywna i niezwykle aromatyczna. Dzisiejszy artykuł zabierze Was w wyjątkową podróż po świecie smaków, którymi górale chętnie dzielą się z każdym, kto odwiedza ich region.

Oscypek – król góralskich serów

Nie sposób zacząć rozmowy o góralskich przysmakach bez wspomnienia o oscypku. Ten niezwykły ser produkowany jest według tradycyjnych receptur tylko w polskich górach. Wytwarza się go z owczego mleka, a jego wyjątkowy smak potrafi uwodzić nie tylko podniebienia mieszkańców Polski, ale i turystów z całego świata. Sama produkcja oscypka jest ręczna – ser dojrzewa w specjalnych formach, a następnie zostaje podsuszany, co nadaje mu charakterystycznego kształtu i smaku. Oscypki można jeść na surowo, po uwędzeniu czy też podgrzaniu na grillu. Ser ten stanowi doskonałą przekąskę na każdą okazję.

Kwaśnica – góralska zupa pełna smaku

Kolejnym kulinarnym hitem kuchni góralskiej jest kwaśnica. To tradycyjna góralska zupa przygotowywana na bazie kiszonej kapusty oraz bogatego wywaru mięsnego, często z dodatkiem suszonych grzybów. Receptury kwaśnicy różnią się w zależności od regionu, ale jedno jest pewne – ta zupa zawsze rozgrzewa i dostarcza mnóstwo energii. Kwaśnica podawana jest najczęściej z kartoflami oraz kawałkami boczku lub pieczonego żeberka.

Placki po góralsku – smaczne i sycące

Nie ma to, jak sprawdzone klasyki – tak jest również w przypadku placków po góralsku. To nic innego jak placki ziemniaczane, które w kuchni góralskiej podawane są na różne sposoby. Goście naszej restauracji w Wiśle mogą spróbować specjalnego placka po wiślańsku, będącego regionalną odmianą klasycznego placka po góralsku. Ten prosty przepis łączy w sobie bogactwo smaków wszystkiego, co w naszej okolicy najlepsze.

Wróć do bloga