Jakie tradycje i zwyczaje panują w trakcie góralskiego wesela?

wesele

W Polsce istnieje wiele tradycji i zwyczajów związanych z ceremonią zaślubin. Do najbarwniejszych i najniezwyklejszych należą te towarzyszące weselom w górach. Góralskie imprezy to nie tylko wyjątkowe stroje, muzyka i tańce, ale także liczne obrzędy, których celem jest zapewnienie młodej parze szczęścia, pomyślności i zdrowia na nowej drodze życia. W dzisiejszym artykule przybliżamy nieco atmosferę tych wyjątkowych wydarzeń, opisując ich najważniejsze elementy. Zapraszamy do lektury.

Obrzęd odbierania pana młodego

Jednym z najbardziej znanych zwyczajów góralskiego wesela jest tzw. odbieranie pana młodego. W tym celu druhny wraz z muzykantami udają się do jego domu, gdzie odbywa się krótki obrzęd. Druhny muszą „wykupić” pana młodego od jego rodziców, wręczając im symboliczną zapłatę – najczęściej jest to butelka alkoholu lub słodycze. W tym czasie panna młoda czeka na swojego wybranka z białą koszulą i wstążką. Po wręczeniu mu obu przedmiotów przebiera się w przygotowaną na ten dzień suknię. Następnie para młoda udaje się do kościoła na ceremonię zaślubin. Co ważne, docierają tam oddzielnie – panna młoda z drużbami, a pan młody z druhnami.

Uroczystość zaślubin

Ceremonia zaślubin w góralskim stylu nie różni się znacząco od tradycyjnej polskiej ceremonii.  Warto tu jednak zwrócić uwagę na wyjątkowe stroje, które nosi zarówno para młoda, jak i zaproszeni goście. Góralskie stroje są bogato zdobione, a ich kolory oraz wzory odzwierciedlają tradycje i kulturę regionu. Nie można zapominać również o muzyce – w ceremonii często udział bierze góralska kapela, która dodaje uroku całemu wydarzeniu.

Przyjęcie weselne

Wesele w Wiśle z noclegiem to najprawdziwsze święto radości, tańca i wspólnej zabawy. W trakcie imprezy obowiązkowo musi pojawić się góralski zespół muzyczny, który swoimi rytmami rozgrzewa atmosferę do czerwoności. Tańce góralskie są bardzo charakterystyczne – pełne energii, wigoru i radości. Warto wspomnieć także o tradycyjnych potrawach serwowanych podczas przyjęcia. W menu nie może zabraknąć oscypków, kwaśnicy czy placków ziemniaczanych.

Wróć do bloga